Bingöl fayi 7’lik depreme gebe Reviewed by Momizat on . Yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alarmi verdigi görüsünde birlesti. Türkiye’nin önde gelen yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alar Yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alarmi verdigi görüsünde birlesti. Türkiye’nin önde gelen yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alar Rating:

Bingöl fayi 7’lik depreme gebe

Yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alarmi verdigi görüsünde birlesti.

Türkiye’nin önde gelen yer bilimcileri Dogu Anadolu’da Bingöl’ün deprem alarmi verdigi görüsünde birlesti. Yedisu-Karliova fay hattiniin büyük bir deprem üretme potansiyelinin çok yüksek oldugunu söylediler

‘YETKILILERI UYARIYORUZ’ 

* ITÜ Maden Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür

“Dogu Anadolu fayi üzerinde olan depremler bizi endiselendiriyor. Bunun baslica nedeni bu fay birçok yerde uzun bir dönemdir büyük deprem üretmemektedir. Uzun süreden beri suskun bir fay. Bu fay üzerinde baslamis olan depremler, tipki Kuzey Anadolu Fayinin 1939 ve 1999 yillari arasinda yaptigi gibi belirli büyüklükte seri depremler üreterek enerjisini bosaltabilir. Bizi endiselendiren de budur. Kuzey Anadolu Fay hatti üzerindeki Yedisu-Karliova fay hatti da uzun zamandir kirilmadi. Bizim yetkilileri uyardigimiz, çekindigimiz ve yer bilimcileri olarak çekindigimiz bir yer bu fay hatti. Büyüklügü 7’nin üzerinde olacak.”

‘BÖLGE 4 YILDIR GÖZALTINDA’ 

* Prof.Dr.Haluk Eyidogan

ITÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi

“Bölgede çok sayida deprem üretecek aktif fay hatti var. Bunlarin yerleri ve özellikleri biliniyor. En son ne zaman deprem ürettikleri de biliniyor. Ama tabiki bunlara bakarak bundan sonraki büyük depremin nerede olacagini bilemeyiz. 1966’da 5.6 ve 6.9 büyüklüklerinde Varto depremleri yasandi. 1971’de 7.1 büyüklügünde Bingöl depremi yasandi. 2003 yilinda yine Bingöl’e yakin 6.4 büyüklügünde bir deprem var. Bunun yaninda Erzincan’in dogusundan Yedisu’dan baslayan ve Karliova’ya uzanan fay hatti üzerinde de 1700’lü yillardan beri bir deprem yasanmamis. O dönemde yasanan depremin büyüklügü 7 ile 7.5 arasindaydi. Potansiyel bir zon ve deprem üretebilir. ”

‘BINGÖL’ÜN BATISINDA BÜYÜK BIR BOSLUK VAR’ 

* Prof. Dr. Celal Sengör

ITÜ Maden Fakültesi Ögretim Üyesi 

“Dogu Anadolu fayi üzerinde Bingöl’ün hemen batisinda bir bosluk var. Uzun zamandan beri deprem olmamis. Bu boslugun kapanmasi için 7 büyüklügünde bir deprem olmasi gerekiyor. Geçenlerde Kovancilar’da 6 büyüklügünde bir tane oldu ancak kapanmasi için 30 tane daha 6 büyüklügünde deprem olmasi gerekiyor. Bu mümkün degil tabi. Ya 6’nin biraz daha üstünde depremler olacak ya da 7 siddetinde bir deprem olacak. Bingöl’deki riskli fay hatlarindan biri de Yedisu Karliova fay hatti. Kuzey Anadolu fay hattinin en son halkasi. Binböl’ün Karliova ve Yedisu ilçesi arasinda bulunuyor. Bu fay hattinda Istanbul’dakine benzer bir deprem bekliyoruz.”

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top