Çin’de meydana gelen 6,9’luk depremde ölü sayisi 300’e çikti Reviewed by Momizat on . Çin'in kuzeybatisindaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 6,9 büyüklügünde deprem meydana geldi. Çin devlet televizyonu, Çinghay eyaletinde meydana gelen depremd Çin'in kuzeybatisindaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 6,9 büyüklügünde deprem meydana geldi. Çin devlet televizyonu, Çinghay eyaletinde meydana gelen depremd Rating:

Çin’de meydana gelen 6,9’luk depremde ölü sayisi 300’e çikti

Çin’in kuzeybatisindaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 6,9 büyüklügünde deprem meydana geldi.

Çin devlet televizyonu, Çinghay eyaletinde meydana gelen depremde ölü sayisinin 300’e yükseldigini, 8 bin kisinin yaralandigini duyurdu.

Televizyonun haberinde, kurtarma ekiplerinin Çinghay’da enkaz altindakilere ulasma çalismalarini sürdügü kaydedildi.

Sinhua haber ajansi, Yüsu Tibet Özerk Ili yetkililerinin açiklamasina dayanarak, çok sayida yaralanin hastanelerde tedavi altina alindigini duyurdu.

Il hükümeti genel sekreter yardimcisi Huang Limin, enkaz altinda kalanlarin kurtarilmasi için bölgeye asker sevk edildigini söyledi. Söz konusu bölgede haberlesmenin bir süre kesildigi, sorunun daha sonra giderildigi kaydedildi.

Yerel saatle sabah 07.49’da (TSI 02.49) meydana gelen depremin ardindan 3 artçi sarsinti daha tespit edildi.

ILKOKUL ÇOÇUKLARI ENKAZ ALTINDA
Öte yandan depremde enkaz altinda kalanlar arasinda ilkokul çocuklarinin da bulundugu bildirildi.

Kurtarma çalismalarina katilan bir askeri yetkili, Sinhua haber ajansi muhabirine, “ilkokul çocuklarinin da enkaz altinda oldugunu, ancak sayisini bilmediklerini” söyledi.

Askeri yetkili, enkazi kaldirmak için su anda ellerinde büyük makine bulunmadigini, bu nedenle kol kuvvetine güvendiklerini ifade etti. Yakindaki havaalanina giden yolun zarar görmesinin kurtarma çalismalarini zorlastirdigi da açiklandi.

Yüsü Özerk Ili yetkililerinden Cou Huasia da depremin merkezindeki Ciegu kasabasinda bulunan evlerin yüzde 85’inden fazlasinin yikildigini belirtti.

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top