Gökçeada açıklarında deprem Reviewed by Momizat on . Gökçeada açıklarında bu sabah 08:30'da 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan Gökçeada açıklarında bu sabah 08:30'da 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan Rating: 0

Gökçeada açıklarında deprem

Gökçeada açıklarında deprem

Gökçeada açıklarında bu sabah 08:30’da 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, Çanakkale ’nin Gökçeada ilçesinde saat 08.33’te 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Depremin ardından aynı bölgede 3.6, 3.1 ve 2.2 şiddetinde üç artçı deprem daha oldu. Deprem Çanakkale’nin yanı sıra Edirne, Tekirdağ, Bursa ve İstanbul ‘dan da hissedildi.

Can kaybı ve yaralan kimsenin olmadığı deprem ve devam eden artçı şoklar halkın paniğe kapılmasına neden oldu.

ÇANAKKALE VALİSİ: ÇOK ŞÜKÜR BİR SIKINTI YOK
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Gökçeada ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, “Çok şükür bir sıkıntı yok” dedi.

Çınar yaptığı açıklamada, depremin merkez üssünün Gökçeada Kaleköy olduğunu anımsatarak, “Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda
incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun” diye konuştu.

GÖKÇEADA BELEDİYE BAŞKANI: SARSINTI ADADA KUVVETLİ HİSSEDİLDİ
Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Gökçeada’da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, ” İlçe genelinde kontrol yaptırdık. İlk belirlemelere göre herhangi bir hasar yok. Panik havası yavaş yavaş dağılıyor. Ada genelinde sarsıntı hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok” dedi.

PROF. DR. PERİNÇEK: ANORMAL BİR ŞEY DEĞİL
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Gökçeada’da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, “Deprem,
Kuzey Anadolu Fayı’nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir” dedi.

Perinçek, depremin sürpriz olmadığını, bölgede insanlarca hissedilmeyen yüzlerce sarsıntı olduğunu bildirdi.

Son depremle bunun net bir şekilde duyulduğunu belirten Perinçek, “Deprem, Kuzey Anadolu Fayı’nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir” diye konuştu.

Perinçek, Kuzey Anadolu Fay hattının Saros Körfezi’nden Gökçeada’nın kuzeyine uzandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Keşke böyle onlarca deprem olsa da beklenen büyük Marmara depremi için enerji birikmese. Çünkü enerji birikmesi çok daha kötü sonuçlar veriyor. Keşke her 10-15 günde bir böyle deprem olsa. Kuzey Anadolu Fayı Tekirdağ dolaylarında karaya çıkıyor ve Saros’da denize giriyor. Burada iki fay var, biri Gökçeada’nın yakınında denizin biraz açığında, diğeri Semadirek açıklarında. Bu fay sürekli hareket halinde. Deprem kesinlikle sürpriz değil. Derinlik bu depremde çok önemli değil.”

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top