Haiti’de Deprem Reviewed by Momizat on . Haiti'nin baskenti Port-au-Prince'i dün vuran 7 büyüklügündeki depremde ölü sayisi 100 binlerle ifade ediliyor. Haiti Basbakani Jean Max Bellerive, Amerikan CNN Haiti'nin baskenti Port-au-Prince'i dün vuran 7 büyüklügündeki depremde ölü sayisi 100 binlerle ifade ediliyor. Haiti Basbakani Jean Max Bellerive, Amerikan CNN Rating:

Haiti’de Deprem

Haiti’nin baskenti Port-au-Prince’i dün vuran 7 büyüklügündeki depremde ölü sayisi 100 binlerle ifade ediliyor.

Haiti Basbakani Jean Max Bellerive, Amerikan CNN televizyonuna yaptigi açiklamada, ülkesini vuran siddetli depremin 100 binden fazla insanin ölümüne yol açmasindan endise ettigini söyledi.

Korkunç depremde ölenlerin sayisini kesin olarak tahmin etmenin zor oldugunu söyleyen Basbakan Bellerive, ”Öyle çok bina, öyle çok insaat yikildi ki, içindekilerle birlikte ölenlerin sayisinin 100 binin üzerinde oldugunu düsünüyorum” dedi.

ULUSLARARASI YARDIMLAR
Dünyanin bati yarisinin en fakir ülkesi olan Haiti’ye depremin ardindan uluslararasi camiadan acil yardim yagmaya basladi.

ABD Savunma Bakanligi Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman, Haiti’ye acil insani yardim saglamak için askeri olanaklarini seferber etmeye hazirlandiklarini bildirdi. Ne tip yardim yapilabilecegini arastirdiklarini söyleyen Whitman, Amerikan gemilerinin su anda bölgede bulundugunu ve bir Amerikan askeri uçaginin da yerdeki durumu degerlendirmek için Haiti semalarinda uçtugunu belirtti.

BM, acil yardim fonundan 10 milyon dolar, Kanada 5 milyon dolar, Avrupa Komisyonu 4.5 milyon dolar, Ispanya 4.5 milyon dolarin yani sira 3 yardim uçagi ve 100 tonluk acil yardim malzemesi, Hollanda 3 milyon dolarin yani sira 60 kisilik arama-kurtarma ekibi, Almanya 2.17 milyon dolar ve acil yardim ekibi, Çin 1 milyon dolar, birçok ülke de ekip ve malzeme gönderecegini açikladi.

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top