Ispanya’da 40 yil sonra deprem oldu: 10 ölü Reviewed by Momizat on . Avrupa, Italya'nin baskenti Roma'da deprem olacagi söylentileriyle çalkalanirken deprem 40 yildir sallanmayan Ispanya'yi vurdu. Ülkenin güneydogusundaki Murcia Avrupa, Italya'nin baskenti Roma'da deprem olacagi söylentileriyle çalkalanirken deprem 40 yildir sallanmayan Ispanya'yi vurdu. Ülkenin güneydogusundaki Murcia Rating:

Ispanya’da 40 yil sonra deprem oldu: 10 ölü

Avrupa, Italya‘nin baskenti Roma’da deprem olacagi söylentileriyle çalkalanirken deprem 40 yildir sallanmayan Ispanya‘yi vurdu. Ülkenin güneydogusundaki Murcia kentinin Lorca bölgesinde meydana gelen ve en az 10 kisinin ölümüne yol açan 5.2 büyüklügündeki deprem panik yaratti.
Savunma Bakani Carme Chacon, yardim için askeri birimleri de bölgeye yönlendirirken bazi yollarin trafige kapandigi kaydedildi.

Depremden dolayi iki binanin çöktügü, bazi binalarin zarar gördügü, binalardan düsen sivalarin araçlara zarar verdigi görüldü.

Öte yandan güvenlik nedeniyle Lorca’daki bir hastanenin bosaltildigi, hastalarin baska hastanelere tasindigi bildirildi. Ispanyol televizyonlarindaki görüntülerde, bölge halkinin panik içinde oldugu ve meydanlarda toplandigi dikkati çekti.

Lorcalilar, geceyi sokakta geçirmeye hazirlandiklarini söyledi.

Binalarin çökmesi ve ölümler dün saat 18.47’deki 5,2 büyüklügündeki ikinci depremden sonra oldu.

Türk Kizilayi’ndan yardim teklifi

Türk Kizilayi deprem sonrasi harekete geçti. Yapilan açiklamada, “Türk Kizilayi Afet Operasyon Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti IspanyaBüyükelçiligi ve Ispanyol Kizilhaçi ile iletisime geçerek, Türk halkinin geçmis olsun dileklerini iletti. Ispanyol Kiçilhaçi’na, ihtiyaç duyulmasi halinde Türk Kizilayi’nin yardima hazir oldugu bildirildi. Bölgede olusabilecek insani yardim malzemesi ihtiyacinin karsilanabilmesi için de tüm hazirliklar tamamlandi. Türk Kizilayi bölgedeki gelismeleri yakindan takip etmektedir” denildi.

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top