Izmir ve Didim’de Ormanlar Yaniyor Reviewed by Momizat on . Izmir'in Ödemis ilçesinde makilik alanda baslayan ve rüzgarla birlikte büyüyen yangin bir köye dogru yöneldi. Didim'de ise alevler nedeniyle bir site bosaltildi Izmir'in Ödemis ilçesinde makilik alanda baslayan ve rüzgarla birlikte büyüyen yangin bir köye dogru yöneldi. Didim'de ise alevler nedeniyle bir site bosaltildi Rating:

Izmir ve Didim’de Ormanlar Yaniyor

Izmir ve Didim’de Ormanlar Yaniyor

Izmir’in Ödemis ilçesinde makilik alanda baslayan ve rüzgarla birlikte büyüyen yangin bir köye dogru yöneldi. Didim’de ise alevler nedeniyle bir site bosaltildi.  

   Izmir’in Ödemis ilçesine bagli Kaymakçi beldesindeki makilik alanda sabah saatlerinde alevler yükseldi.

Büyük Mahalle Hüseyin Dereli mevkisindeki dere yatagindan baslayarak makilik alana siçrayan yangin, siddetli rüzgarin da etkisiyle kisa sürede büyüdü.

Tarim arazileri ve zeytinliklerin bulundugu bölgeye dogru hizla ilerleyen yangin, Goyak mevkisine de siçradi. Burada bulunan 20 ev, alevlerin yaklasmasi üzerine tahliye edildi.

Bu arada, Bozdag’in yamaçlarina yayilan yangin, Kaymakçi’nin yani sira Uzundere, Bucak ve Kisla köylerinin tepelerine dogru genisledi.

Yangina Izmir Büyüksehir, Bayindir, Ödemis, Kiraz, Beydag, Kaymakçi, Birgi ve Gölcük belediyeleri ile Bayindir Orman Isletme Müdürlügü ekipleri karadan müdahalede bulunuyor. Ekiplere, Kaymakçi beldesinden yüzlerce vatandas ile askeri birlikler de katiliyor.

Söndürme çalismalarina, Izmir, Akhisar, Denizli ve Milas Orman isletmelerine bagli 5 helikopterin yani sira 5 uçak da havadan destek sagliyor.

Yangin sebebiyle olusan yogun dumandan dolayi yaban hayvanlarinin bölgeyi terk ettikleri görüldü.

Ödemis Kaymakami Abdurrahman Koçoglu, bir nokta disinda yanginin büyük oranda kontrol altina alindigini söyledi.

Birgi beldesine bagli Bucak köyüne yönelen yanginin buraya siçramamasi için yogun çaba harcandigini ifade eden Koçoglu, ekiplerin agirlikli olarak bu bölgeye kaydirildigini belirtti.

Ödemiste simdiye kadar makilik ve tarim arazilerini de içine alan 80 hektarlik alan yandi.

DIDIM’DE ALEVLER KONTROL ALTINDA
Aydin Didim’de Akbük beldesi ile Milas’in Bafa beldesi sinirinda bulunan tarim arazisinde yangin çikti.

Yangin, yaklasik 4-5 kilometre mesafedeki ormanlik alana siçramadan 2 uçak ve 1 helikopterin müdahalesiyle kontrol altina alindi. Alevler 8 hektarlik makilik alana zarar verdi.

Alevlerin bölgede bulunan yerlesim alanlarini tehdit etmesi nedeniyle jandarma ve orman ekipleri yanginin 100 metre kadar yaklastigi bir sitede yasayan vatandaslarin evleri bosaltmalarina yardimci oldu. Evini bosaltmak istemeyen vatandaslar ekipler tarafindan zorla evlerinden çikartildi…

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top