Marmara Denizi’nde Deprem Reviewed by Momizat on . Marmara Denizi'nde saat 20.57'de 5,2 büyüklügünde bir depremmeydana geldi. Deprem, Istanbul, Tekirdag, Edirne, Kirklareli ve Bursa'da da hissedildi. Bogaziçi Ün Marmara Denizi'nde saat 20.57'de 5,2 büyüklügünde bir depremmeydana geldi. Deprem, Istanbul, Tekirdag, Edirne, Kirklareli ve Bursa'da da hissedildi. Bogaziçi Ün Rating:

Marmara Denizi’nde Deprem

Marmara Denizi’nde saat 20.57’de 5,2 büyüklügünde bir depremmeydana geldi. Deprem, Istanbul, Tekirdag, Edirne, Kirklareli ve Bursa’da da hissedildi.

Bogaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Arastirma Enstitüsünden alinan bilgiye göre, saat 20.57’de 15.3 kilometre derinlikte meydana gelen 5.2 büyüklügündeki depremin merkez üssü, Marmara Denizi olarak belirlendi.

Tekirdag açiklarinda meydana gelen 5.2 büyüklügünde deprem, Edirne ve Kirklareli’de de hissedilirken, Edirne ve Kirklareli’de vatandaslarda kisa süreli panik yaratsa da herhangi bir hasara ve yaralanmaya yol açmadi.

Tekirdag’da herhangi bir yikintiya sebep olmadigi ögrenilen deprem sonrasi bazi vatandaslar tedbir amaciyla evlerinden çikarken, telefon hatlarinda fazla yüklenmeden dolayi kisa süreli sorun yasandi.

Deprem, Güney Marmara da da hissedildi. Bursa merkez Mudanya ve Gemlik, Balikesir’in Bandirma ve Erdek ilçelerinde hissedilen deprem maddi hasara yol açmadi.

Öte yandan 5.2 büyüklügündeki depremden 20 dakika sonra, Marmara Denizi’nde 2.7 büyüklügünde bir deprem daha meydana geldi.

Basbakanlik Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Baskanligi DepremDairesi Baskanligi ise Marmara Denizi’nde meydana gelen depremin büyüklügünün 5.1, derinliginin 6.97 oldugunu bildirdi.
Tekirdag’da herhangi bir olumsuzluk yok

Tekirdag Il Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Erol da, Marmara Denizi’nde meydana gelen 5.2 büyüklügündeki deprem sonrasi Tekirdag il merkezi ve ilçelerinde herhangi bir olumsuzlugun yasanmadigini söyledi.

Erol, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bu depremin ardindan 2,5-2,3 büyüklügünde sarsintilar oldugunu belirterek, “Her sey kontrolümüz altinda. Tekirdag il merkezi ve ilçelerinde bize ulasan herhangi bir olumsuzluk yok. Ankara Deprem Kriz Merkezi ile sürekli irtibat halindeyiz, gelismeleri takip ediyoruz” dedi.

Recep Erol, gelismelerle ilgili Vali Zübeyir Kemelek’i de bilgilendirdiklerini ifade etti.

Öte yandan Çorlu Kaymakami Ali Dursun, depremin ilçe merkezinde hafif hissedildigini belirterek, herhangi bir olumsuzlugun yasanmadigini söyledi.

Dursun, “Halkta panik yok, hissedilen yerler var, hissedilmeyen yerler var. Ben de hafif sekilde hissettim” diye konustu.

Kandilli’den deprem açiklamasi

Bu arada Bogaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve DepremArastirma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem Izleme Merkezi (UDIM) Müdürü Dr. Dogan Kalafat, Marmara Denizi’nde meydana gelen 5.2 büyüklügündeki depremin, Marmara Denizi’nin normal bir aktivitesi oldugunu belirterek, “Deprem Istanbul’un özellikle Silivri, Çatalca, Büyükçekmece gibi sahil kesimlerinde daha güçlü hissedildi” dedi.

Kalafat, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Marmara Denizi, Marmara Ereglisi güneyinde saat 20.57’de meydana gelen 5.2 büyüklügündeki depremi “orta siddette” bir deprem olarak nitelendirerek, depremin sahil kesimleri ve yakin çevresinde daha güçlü hissedildigini ifade etti.

Kalafat, Marmara Ereglisi güneyinde denizin tam ortasinda meydana gelen orta siddetteki depremin 3-4 yilda bir olmasinin normal oldugunu belirterek, “Bu deprem esasinda Marmara Denizi’nin normal bir aktivitesidir. Istanbul’un özellikle Silivri, Çatalca, Büyükçekmece gibi sahil kesimlerinde daha güçlü hissedildi. Merkezi, denizin ortasi olmasi sebebiyle herhangi bir hasar veya can kaybi olmadi. Su an için korkulacak bir durum söz konusu degildir. Vatandaslarimiza sakin olmalarini tavsiye ederim” diye konustu.

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top