Yeni Zellanda’nin Güneyinde 7,8 Büyüklügünde Deprem Meydana Geldi Reviewed by Momizat on . Depremin yerel saatle 21.22'de meydana geldigi bildiriliyor. Sarsintinin merkezi, Yeni Zelanda'nin güney adasinin 161 kilometre açigini isaret ediyor. Depremin Depremin yerel saatle 21.22'de meydana geldigi bildiriliyor. Sarsintinin merkezi, Yeni Zelanda'nin güney adasinin 161 kilometre açigini isaret ediyor. Depremin Rating:

Yeni Zellanda’nin Güneyinde 7,8 Büyüklügünde Deprem Meydana Geldi

Depremin yerel saatle 21.22’de meydana geldigi bildiriliyor.

Sarsintinin merkezi, Yeni Zelanda’nin güney adasinin 161 kilometre açigini isaret ediyor.

Depremin merkez üssü ise denizin 33 kilometre alti olarak tespit edildi.

Reuters, depremin ardindan yirmi dakika sonra 6.1 büyüklügünde bir artçi deprem meydana geldi.

AP, Yeni Zelanda Polisi’ne dayandirdigi haberinde 7.8’lik depremin küçük çapta maddi zarara neden oldugunu ancak artçi depremlerin zarara neden olmadigini bildirdi.

Tsunami korkusu geçti

Yeni Zelanda’nin bati kiyisi açiklarinda meydana gelen 7,8 büyüklügündeki depremin ardindan tsunami meydana geldi.

Açiklamada, deniz seviyesi ölçümlerinin tsunami olustugunu gösterdigi bildirildi.

Pasifik Tsunami Uyari Merkezi, depremin ardindan ülkenin bati kiyisi açiklarinda “potansiyel olarak yikici olan tsunami olustugunu” açiklamasina ragmen, son bildirisinde, dalga yüksekliginin sadece 20 cm’de kaldigini kaydetti. Bu nedenle tsunami alarminin kaldirildigi belirtildi.

Japonca “liman dalgasi” demek olan tsunami, aslinda dev boyutta hep anadenizde (okyanus), 8 büyüklügünden daha büyük depremlerde olusuyor.

Reuters, Avustralya Meteoroloji Bürosu’nun da verdigi tsunami alarmini kaldirdigini duyurdu. Avustralya’da özellikle Lord Howe Adasi’nda tsunamiye karsi acil birimlere hazir olunmasi ve halkin kiyi seritlerinin adanin içine dogru 1 kilometre kadar bosaltilmasi emri verilmisti.

Yeni Zelanda bir deprem ülkesi

Yeni Zelanda’da her yil 10 bin ile 15 bin arasinda deprem meydana geliyor. Birçogu küçük olan bu depremlerin 100 ile 150’si ise hissedilir derecede büyük oluyor.

Yeni Zelanda’da bugüne kadar bilinen en büyük deprem 8.2 büyüklügüyle Wairarapa’da 1855’te meydana geldi.

© 2015 NESAR Bilgi İşlem

Scroll to top